تبلیغات
* یا صاحب الزمان (علیه السلام) ادرکنی* - یاری دهندگان امام زمان(ع)
* یا صاحب الزمان (علیه السلام) ادرکنی*
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 فروردین 1390 توسط علی | نظرات ()
بیشتر یاران امام مهدی(ع) از جوانان هستند. برای آشنایی شما، گروه های یاریگر امام زمان(ع) را از زبان امام صادق(ع) معرفی می کنیم.

1.فرشتگان

دسته ها وگروه های مختلفی از فرشتگان در هنگام ظهور به یاری امام مهدی(ع) می آیند.در این زمینه امام صادق(ع) فرمودند: «ملائکه ی منزلین،ملائکه ی کروبین و ملائکه ی مقربین، امام مهدی(ع) را یاری می کنند».(1) و در جای دیگر فرمودند: «زمانی که او قیام نماید، فرشگان بدر،فرود خواهند آمد که تعدادشان 5هزارنفرند».(2)

بقیه متن در ادامه ی مطلب...

2.جنّیان

جالب است بدانید که حتی جن ها هم به امام مهدی(ع) کمک می کنند. امام صادق(ع) به «مفضل بن عمر» -یکی از شاگردانشان - فرمودند: «مؤمنان جن، او را یاری خواهند کرد»، عرض کرد: «آیا[در زمان ظهور] ملائکه و جن برای مردم ظاهر می شوند؟» فرمودند: «بلی، به خدا قسم! با ایشان گفت وگو می کنند، مانند این که شخصی با اهل و عیال خود صحبت می نماید».پرسید:«[آیا جنییان ]همراه او می روند؟»فرمودند: «بلی، والله،ای مفضّل!ایشان مابین کوفه و نجف فرود می آیند و تعدا اصحابش از ملائکه چهل وشش هزار و از جنیان شش هزار است و در روایت دیگر فرمودند:عدد ایشان ،به تعداد فرشته ها ،چهل و شش هزار خواهد بود».(3)

3. یاران خاص امام مهدی(ع)

(فرماندهان)

حتماً درباره ی 313 نفر یار امام مهدی(ع) سخنان بسیاری شنیده اید. امام صادق(ع) فرمودند:«خداوند313 نفر اصحابش را بدون قرار قبلی،مانند ابر پاییزی، جمع می کند. پس در میان رکن و مقام با او بیعت می کنند».(4)

4. بانوان

در زمان صدر اسلام، گروهی از زنان به یاری پیامبر(ص) می آمدند.در زمان ظهور هم گروهی از زنان به امام زمان (ع) کمک می کنند و جزو یارانشان هستند.امام صادق(ع) در این باره فرمودند:«با قائم سیزده زن خواهند بودکه مجروحان را مداوا و مریض ها را پرستاری می کنند؛ چنان که با پیامبر(ص) بودند».(5) البته در روایات مختلف از حضور 50 زن بین یاران امام مهدی(ع) سخن به میان آمده است.

5. راجعون

گروه پنجم یاریگران امام زمان(ع) افرادی خاص هستند که در گذشته زندگی می کرده و از دنیا رفته اند و به هنگام ظهور به این دنیا باز می گردند. به این گروه راجعون می گویند.

امام صادق(ع) در این باره می فرمایند:

«هرگاه قائم قیام نماید27نفر را از پشت کعبه (کوفه)بیرون می آوردکه 15نفراز قوم موسی(ع)هستند که مردم را به حق هدایت می کردند؛ هفت نفر از اصحاب کهف،یوشع بن نون- وصی موسی(ع)-مؤمن آل فرعون،سلمان فارسی، مالک اشتر و ابودجانه ی انصاری».(6)

6. امام حسین (ع)و یارانشان

برطبق روایات، اولین کسی که پس از ظهور به این دنیا باز می گردد،امام حسین(ع)هستند.امام صادق(ع) درباره ی یاری سیدالشهداء(ع) و یارانشان به امام زمان(ع) می فرمایند:«امام حسین(ع) ظاهر می شود با 12000صدیق و72تن اصحاب ایشان در کربلا».(7)

7. منتظران

«مفضّل»می گوید:«روزی نزد حضرت صادق(ع) از قائم (ع) وکسانی که در انتظار ایشان از دنیا رفتند، یادی کردیم. آن حضرت فرمودند:«هرگاه قائم قیام کند به نزد قبرمؤمن می آیند و به او می گویند:ای فلانی!صاحب تو ظهور کرده.اکنون اگر می خواهی برخیز و به او ملحق شو و اگر می خواهی همچنان در رحمت وکرامت حق بمان».(8)

8.مؤمنان

در باره ی یاری مؤمنان به امام مهدی(ع) حضرت صادق(ع) فرمودند:«ارواح مؤمنان درجنان به زیارت آل محمد(ص) می روند وبا ایشان از خوردنی ها و نوشیدنی ها استفاده می کنند و در مجالس آن ها حاضر می شوند و با ایشان صحبت می کنند تا روزی که قائم ما قیام کند؛ خداوند آن ها را بر می انگیزاند.پس با آن حضرت همراه می شوند ودسته دسته به او لبیک می گویند».(9).

9.پیامبران

همان طور که در دوران غیبت کبرا،حضرت خضر(ع) جزو هم نشینان امام مهدی(ع) هستند،در دوران ظهور هم انبیای الهی به یاری ایشان می شتابند که نمونه ی بارز آن ها حضرت عیسی(ع) است که پس از نزول ازآسمان در نماز هم به امام ،اقتدا می کنند.

10.ایرانیان

در باره ی ایرانیان ونقش آن ها در ظهور، روایات بسیاری از معصومان(ع) به دست ما رسیده است که در این باره امام صادق(ع) فرمودند:«خوشا به حال طالقان!که برای خدا در آن گنج هایی است؛ ولی نه از طلا و نقره،بلکه مردانی است که خدا را به حق شناخته اند. آن ها یاوران مهدی(ع) درآخر الزمان هستند».(10)

11.سپاه ترس

از شباهت های دیگر امام مهدی(ع) به پیامبر(ص) این است که ایشان هم به مانند جدشان به وسیله ی ترس و رعب یاری می شوند. امام صادق(ع) در این باره می فرمایند:

«قائم ما با سپاه ترس یاری و به وسیله ی کمک الهی تأیید شده است و زمین برای او، در هم پیچیده می شود و تمام گنج های خود را برای او آشکار می کند...»(11).

پی نوشت ها:

1. غیبت نعمانی،ص153.

2. غیبت نعمانی،ص243.

3. الزام الناصب،ج2،ص264.

4. بحار،ج52،ص306.

5.اثبات الهداه،ج3،ص575.

6. الزام الناصب،ج2،ص284.

7. بحار،ج53،ص6.

8. بحار،ج53،ص76.

9. بحار،ج53،ص97.

10. بحار، ج51، ص87.

11. الامام المهدی(ع) ،ص593.

منبع: سایت راسخون به نقل از ویژه نامه آسمان مهردرباره وبلاگ

* طالب سبزم نه آن سبز ریا * سبز هم بازیچه شد ، مهدی (ع) بیا *

با سلام خدمت همه ی شما بزرگواران ، امیدوارم موضوعاتی را که در این وبلاگ عرضه میشود مورد قبول اقا امام زمان (ع) واقع شود ، ان شاءالله

چــه روزها که یک به یک غروب شد، نیآمدی

چه اشکها که در گلو، رسوب شد نیآمدیخلیل آتـشین سخن، تــبر به دوش بت شکن

خدای ما دوباره سنگ و چوب شد نیآمدیبرای ما که خسته ایم و دل شکسته ایم، نه

برای عده ای، ولی چه خوب شد نیآمدی!تــمــام طـول هـفته را در انـتـظــار جمعه ام

دوبـاره صبح، ظهر، نه، غروب شد نیآمدیعمریست كه از حضور او جاماندیم

در خلوت سرد خویش تنها ماندیم

او منتظر است كه ما برگردیم

ماییم كه در غیبت كبری ماندیم

اللهم عجل لولیك الفرج


پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام گزینه را بیشتر در این وبلاگ میپسندید؟نویسندگان
پیوند ها
دانشنامه مهدویت
 
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان

برای کمک نقدی به ایتام نیازمند به صورت انلاین و اینترنتی ، میتوانید بر روی بنر های زیر کلیک کنید و مبلغ خود را از طریق اینترنت به حساب یکی از موسسات خیریه زیر واریز کنید:

صابرین
امام صادق(ع) فرموده‌اند : ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. (كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18) امام زمان عجل الله تعالی فرجه به یکی از دوستان خود که از آن حضرت پرسیده بود: آقاجان! قربانتان بشوم,چرا با اینکه ما این همه دعای فرج را می خوانیم شما نمی آیید , فرمودند :"شما که دعای فرج را نمی خوانید!شما دعای سلامتی من را می خوانید(یعنی اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن .... ) شما باید دعای الهی عظم البلاء را زیاد بخوانید." بحار الانوار ج99 ص119
فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا صَعِیدًا طَیِّبًا. سوره نساء/ایه ۴۴ “در این حال، آب (برای وضو یا غسل) نیافتید، با خاک پاکی تیمّم کنید!” آیا خدایی که برای آب وضو جانشین قرار داده، ممکن است برای زمان غیبت حجتش جانشین قرار نداده باشد؟ ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است ، قضیه ولایت فقیه یك چیزی نیست كه مجلس خبرگان ایجاد كرده باشد ، ولایت فقیه چیزی است كه خدای تبارك و تعالی درست كرده است ، همان ولایت رسول الله است. اینها از ولایت رسول الله هم می ترسند ، خدا او (ولی فقیه) را ولی امر قرار داده است( حضرت امام خمینی(ره) )

نظر مشترک عمده ی محققین درباره ی زمان ظهور: علی رغم وقوع تعداد زیادی از علائم ظهور تا عصر حاضر و علی رغم این که دوران حاضر یکی از شبیه ترین ادوار به دوره ی عصر ظهور توصیف شده در روایات است، اما دست خداوند متعال در زمینه ی تعویق یا تسریع امر ظهور بسته نیست و چه بسا با کوتاهی و تعلل شیعیان منتظر و زمینه سازان ظهور، خداوند متعال زمان ظهور را به تعویق بیندازد. در واقع همان خداوندی که پازل نشانه های ظهور را در عصر حاضر در کنار یکدیگر چیده است، به همان اندازه و بلکه بیشتر قدرت دارد تا در صورتی که منتظران بی لیاقتی نشان دادند، در امر زمان ظهور « بداء » حاصل نماید و امر ظهور را به زمان دیگری موکول فرماید و در زمان های آینده نیز افرادی مشابه افراد عصر حاضر و نشانه هایی همچون نشانه های عصر حاضر بیافریند و ظهور را به آینده ای دورتر یا حتی نزدیک تر موکول نماید.
PageRank Checking Icon اخرین اخبار